zvěsti a mýty o sauně

Nejrozšířenějším z nich je asi ten o nadměrném náporu na srdce, organismus. Zátěž je nepochybně velká. Pokud však navštívíte jakákoliv termální koupaliště, jsou zde taková varování úplně běžná (pokud vůbec jsou) a nikdo se nad tím ani nepozastavuje. Návštěvnost takovýchto zařízení je proti saunám minimálně o řád vyšší. Během saunování se však při rychlené srdeční činnosti ale také zvyšuje velmi důležitá látková výměna, která nám pomůže vyhnat z těla velmi efektivním způsobem škodlivé látky a těžké kovy. V prohřívárně dochází až ke dvojnásobnému urychlení tepu, krevní tlak však z normálních hodnot nevybočuje nijak výrazně, když v horku mírně klesá - ochlazením se odchylky vyrovnají. Zatížení srdce není větší, než při kratším běhu nebo po 10 až 15 dřepech. Hovoří se, že půlhodinka sauny vyžene tolik škodlivin jako práce ledvin za celých 24 hodin.

zvěsti a mýty o sauně

Pokud se některá z žen navštěvující kosmetiku rozpovídá, že navštěvuje saunu, určitě jí kosmetička uvede spíše škodlivé účinky sauny na pleť, způsobené střídáním horka a chladu při saunování. Ale radu, aby přechod z horka do chladu byl pozvolný, jí však zpravidla nedoporučí. Kosmetička, která nenavštěvuje saunu již neví, že před vstupem do bazénu je toto možné bez problémů udělat pod sprchou, kde se musí každý stejně osprchovat. Saunováním se vyplavuje maz a nečistoty z kožních pórů, zlepšuje se dýchání kůže, zvětšuje se její vláčnost, svěžest i vzhled. Napomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů, zvýšeným prokrvením přispívá i k výživě vlasových kořínků. Dalším kladem je zlepšení prokrvení končetin (příznak tzv. "studených nohou").

Se snášenlivostí tepla úzce souvisí téměř klasické otázky: Čím dýchat – ústy nebo nosem? A mě bolí hlava. Pokud je člověk dokonale ochlazený tak při dýchání nosem by hlava bolet neměla. Pokud ano, dýchejte ústy a následující ochlazení proveďte důkladněji.

odebírat novinky

© 2019 Roman Janás