o saunování

Zdravý člověk se nemusí sauny obávat - Finové říkají, že kdo do sauny vejde, ten z ní také vyjde. Kdo se zdráv necítí, měl by se obrátit na lékaře. Při akutních nemocech - záněty horních cest dýchacích, záněty průdušek, záněty močových cest, infekčních chorobách, těžších poruchách orgánů - je saunování nevhodné. Do sauny se nemá vstupovat po hojném jídle a v žádném případě v alkoholovém opojení, samozřejmě také v době léčení, nebo po velkém tělesném či duševním vypětí. V sauně se nesmí spěchat - vždy si na saunování musíme udělat čas. Proto také není návštěva v naší sauně časově omezená.

Saunování se skládá ze čtyř fází:

  • Nejprve se důkladně ve sprchovně omyjeme teplou vodou a mýdlem,
  • Průběh saunování
  • pak v prohřívárně usedneme či ulehneme na ručník. Individuálně si najdeme pro nás nejvhodnější režim pobytu - obvykle jsme nejprve na spodní pryčně, pak se přesuneme na horní pryčnu. Není na závadu i přesně opačný postup. Délka pobytu v prohřívárně je u dětí zpravidla 5 až 8 minut, u dospělých obvykle nepřekračuje 15 minut. V prohřívárně se hovoří klidně, tlumeným hlasem (někdo raději mlčí - třeba přemýšlí sám o sobě). Dochází k intenzivnímu prokrvení tělesné schránky - pokožky, vnitřní orgány se odkrvují. Nedochází však u většiny návštěvníků k žádným nepříjemným pocitům. Jestliže se však dostaví, je lépe prohřívárnu opustit, ochladit se a saunování přerušit.
  • Ve třetí fázi dochází k rychlému ochlazení vodou v ochlazovacím bazénu. Je vhodné vstupovat do bazénu po schodech, skok po hlavě se zásadně nedoporučuje, (prudké ochlazení termoregulačního centra). Také se můžeme ochladit studenou sprchou, pobytem na chladném vzduchu, třením sněhem apod. Obvykle doplňujeme ochlazení dechovým cvičením, lehkou rozcvičkou. Při pocitu chladu - zvláště nohou - se vracíme do prohřívárny. Ohřátí a ochlazení střídáme, obvykle stačí 3x. Prodlužování nebo časté a rychlé střídání není vhodné. Zde dělají chybu začátečníci, kteří mají snahu opustit prohřívárnu třeba již po dvou minutách, stejně jako po půl minutě pobytu v ochlazovně již chtějí měnit prostředí.
  • Poslední fází je ukončení saunování. Po posledním ochlazení se krátce osprchujeme vlažnou vodou. Použití mýdla nebo šamponu na závěr není vhodné, může dojít k podráždění pokožky. Po osušení setrváme v odpočívárně, doplníme zbytek tekutin, vhodná je káva, ovocné šťávy, mléčné výrobky, zelenina nebo něco slaného.

Po saunování se již nemáme potit. Potíme-li se ještě při cestě domů (třeba na zádech), musíme zřejmě v odpočívárně zůstat déle.

Saunování

Účinek saunování se projevuje až po několika návštěvách, nejlépe jednou týdně. Dochází ke zlepšení krevního oběhu a látkové výměny. Sauna slouží jako vhodný trénink k posilování cévního systému, střídáním horka a chladu nutíme sliznice horních cest dýchacích k přizpůsobování se tepelným výkyvům, mohutným prokrvováním zlepšujeme jejích výživu a přívod obranných látek. Výsledkem je pak celková otužilost a odolnost proti infekcím. Proto je vhodné saunovat především děti, a to již od raného věku. Mocným drážděním potních žláz při saunování je vyvoláno vydatné vylučování vody - pocení, a to až 1 litr za hodinu. Tím se z organizmu dostávají škodlivé odpadové látky ze svalů, kloubů a nervů. Proto většina návštěvníků sauny pociťuje po saunování zlepšení pohyblivosti, uvolnění, lehkost.

Dýchání v prohřívárně není obtížné, obvykle se dýchá zhluboka. Saunování se proto doporučuje u chronických zánětů cest dýchacích, chronických zánětů průdušek, u astmatických stavů, poskytuje úlevu osobám s rozedmou plic a je vhodná v rekonvalescenci po akutních zánětech horních cest dýchacích a zánětech plic. Výrazný je vliv saunování na tzv. neurovegetativní systém: po sauně se dobře spí, saunování odstraňuje migrénové bolesti, vede k osvěžení, k pocitům radostné nálady a uklidnění, k útlumu předchozího vzrušení, k ústupu tísnivých pocitů, nervozity, neklidu, nespavosti a nechutenství.

Pokud jde o léčebné vlivy, saunování může kladně ovlivnit chronické záněty žlučníku, slinivky břišní, tenkého i tlustého střeva, do jisté míry ovlivní i průběh vředové nemoci, a to především v její počáteční fázi.

Další výčet kladných vlivů pravidelného saunování je - součást rehabilitace po úrazech, při doléčování obrn končetinových nervů, rehabilitace plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení, dochází ke zmenšení obtíží u artróz a revmatismu, zlepšují se některá onemocnění kůže.

Přihlásit se © 2021 Roman Janás